KM Karczew – Warszawa plaża Poniatówka

487,5 KM L => Gassy, przeprawa czołgowa w przerwanym ciągu drogi nr 712 do Karczewa

Obecnie kursuje tutaj prom samochodowy przez Wisłę. Składany most saperski jest do dzisiaj magazynowany na terenie Karczewa. Do sklepu 500 m. Przy drodze znajduje się tablica upamiętniająca obronę przeprawy we wrześniu 1939r. Niżej w korycie Wisły znajduje się wielka wyspa – Zieleniec – należąca do ptasiego rezerwatu przyrody o nazwie ”Wyspy Świderskie”

490 KM P => Ujście Świdra. Na okolicznych wydmach znaleziono wielokrotnie zasiedlane obozowisko otwarte łowców reniferów sprzed 10 tys. Lat (późny paleolit) oraz rybaków i myśliwych sprzed 8 tys. lat (mezolit). Zbiory znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

492,2 KM L => Wieś Ciszyca i wielka piaszczysta plaża. W tym miejscu do 1939 roku był most na Wiśle. Obecnie można znaleźć pozostałości po przyczółkach mostowych. Jest to przerwany ciąg drogi 721 Piaseczno – Józefów – Wiązowna.

493,7 KM L => Ujście Jeziorki . Ujście sztucznie przekopane i mocno obwałowane. Rzeka płynie przez Piaseczno i Konstancin – Jeziorną, a jej naturalną częścią jest obecnie Wilanówka.

495 KM P => Józefów Nowa Wieś, starorzecze Wisły z Jeziorem Łacha. Razem z wyspami objęte jest od 1998 r. ochroną ptasich lęgów w ramach rezerwatu przyrody jako „Wyspy Zawadowskie”. Na lewym brzegu Wisły od początku Wilanówki, skąpo zasilanej wodami Jeziorki, rozłożyły się same starożytne Kępy: Oborska, Okrzewska, Falenicka, Zawadowska i Latoszkowa. Dzisiaj zajmują całkowicie ustabilizowany ląd, którym poprowadzono bocznicę kolejową do elektrociepłowni „Siekierki”. Koryto Wisły poszerza się do 1 km.

498 KM L => Kępa Zawadowska, wysypisko popiołów z elektrociepłowni

Przekroczyliśmy granice Warszawy.

500,6 KM P => Miedzeszyn. Popularna plaża naturystów. Nieco w głębi lądu zabudowania radiostacji. Początek Wału Miedzeszyńskiego. Koryto Wisły jest stabilizowane ostrogami, prawy brzeg umocniony, szerokość systematycznie maleje do 200 m. Chodzi o ciągłą dostawę wody do chłodzenia generatorów elektrociepłowni.

503,3 KML => Wodowskaz „Warszawa – Nadwilanówka” obserwuje od 1967 r. stany wody

504,5 KM L => Ujęcie wody dla elektrociepłowni „Siekierki”

504,7 KM L => Ujście Wilanówki (okresowy szlak kajakowy razem z Potokiem Służewieckim)

Koryto Wilanówki jest przerzucone przez koryto ujęcia wodnego, a płynąca nim woda przepompowywana jest do Wisły. W tym węzłowym miejscu łatwo jest spływ zakończyć, ale niezmiernie trudno przedostać się na Wisłę. Tym niemniej przepłynięcie Jeziorka Wilanowskiego pod pałacem w Wilanowie daje dużą satysfakcję.

505,3 KM => „Druty siekierkowskie”, czyli linia wysokiego napięcia, przechodzą przez Wisłę na znacznej wysokości

506,7 KM P => Warszawa Las, przystań wodna Warszawskiego Klubu Wodniaków PTTK

506,9 KM P => Położona 200 m dalej następna przystań o ładnej i krótkiej nazwie „Sum” należy do Polskiego Związku Wędkarskiego. Naprzeciwko na Siekierkach pracuje duży port kruszywa czerpanego z dna rzeki.

507,2 KM P => Most Siekierkowski, wybudowany w 2002r. Most jest bardzo nowoczesny, nie posiada żadnych podpór w nurcie rzeki; jezdnia wisi na linach zaczepionych do dwóch wysokich pylonów o kształcie litery H. Możemy wylądować na prawym brzegu za mostem przy ujściu Kanału Nowa Ulga, opływającego od wschodu osiedle Gocław. Na chodnik mostu wychodzimy po wygodnych schodach i oglądamy panoramę Warszawy. Kilkaset metrów za mostem mijamy dwa infiltracyjne ujęcia wodne o nazwie „Bartek I i II” usytuowane na prawym brzegu rzeki.

508,2 KM P => Osiedle Gocław.

509,7 KM L => Basen osadnika stacji pomp, przygotowującego wodę z Wisły dla filtrów przy ul. Lindleya na Ochocie i centralnego wodociągu lewobrzeżnej Warszawy

510 KM => „Gruba Kaśka”. Widoczne z daleka położone w nurcie rzeki infiltracyjne ujęcie wody dla prawobrzeżnych wodociągów warszawskich. Stojący obok „Chudy Wojtek III” jest pływającym urządzeniem do utrzymywania warstwy filtracyjnej w postaci pogłębiarki z refulerem, wybierający piasek z dna rzeki i osadzający go na prawym brzegu Wisły.

510,6 KM => Most Łazienkowski. Zbudowany w 1974 r. jako chwała epoki Gierka, imienia Generała Zygmunta Beringa (pomnik generała stoi wstydliwie ukryty pomiędzy ślimakami na stronie praskiej).

511 KM L => Koniec długiego Cypla Czerniakowskiego. Przez bramę przeciwpowodziową wpływamy do kanału dawnego Portu Czerniakowskiego (należy skręcić w lewo przed umieszczonym w wodzie Pomnikiem Sapera). Obecnie port został wyremontowany i posiada pomosty pływające przystosowane do cumowania niedużych jachtów, łodzi tradycyjnych (lajtaki, baty, galary). Obecnie przy „Płycie Desantu” znajduje się pawilon wypożyczalni kajaków „Kajaki Warszawskie”, – operator kajaków w programie m.st. Warszawy „Pedałuj i Płyń”, oraz dwie klubo-kawiarnie: „Pomost 511” i „Cud nad Wisłą”. Na plaży przycumowany jest jeden z trzech pomostów dla kajaków i łodzi tradycyjnych. Jest to pierwsza stacja dla Kajaków Warszawskich

511,9 km => Most J.Poniatowskiego. Najładniejszy, zabytkowy most Warszawy z wieżyczkami i secesyjnym zdobnictwem, zbudowany przed I wojną światową.

Pomost 512 km

Stoi przy najbardziej znanej plaży miejskiej – „Poniatówka”. Przy pomoście znajduje się druga stacja Kajaków Warszawskich.

Źródło: Wisła 1047 tajemnic; Marek Kamiński