Przekroczyliśmy granice Warszawy.
500,6 KM P => Miedzeszyn. Popularna plaża naturystów. Nieco w głębi lądu zabudowania radiostacji. Początek Wału Miedzeszyńskiego. Koryto Wisły jest stabilizowane ostrogami, prawy brzeg umocniony, szerokość systematycznie maleje do 200 m. Chodzi o ciągłą dostawę wody do chłodzenia generatorów elektrociepłowni.
503,3 KML => Wodowskaz „Warszawa – Nadwilanówka” obserwuje od 1967 r. stany wody
504,5 KM L => Ujęcie wody dla elektrociepłowni „Siekierki”
504,7 KM L => Ujście Wilanówki (okresowy szlak kajakowy razem z Potokiem Służewieckim)
Koryto Wilanówki jest przerzucone przez koryto ujęcia wodnego, a płynąca nim woda przepompowywana jest do Wisły. W tym węzłowym miejscu łatwo jest spływ zakończyć, ale niezmiernie trudno przedostać się na Wisłę. Tym niemniej przepłynięcie Jeziorka Wilanowskiego pod pałacem w Wilanowie daje dużą satysfakcję.
505,3 KM => „Druty siekierkowskie”, czyli linia wysokiego napięcia, przechodzą przez Wisłę na znacznej wysokości
506,7 KM P => Warszawa Las, przystań wodna Warszawskiego Klubu Wodniaków PTTK
506,9 KM P => Położona 200 m dalej następna przystań o ładnej i krótkiej nazwie „Sum” należy do Polskiego Związku Wędkarskiego. Naprzeciwko na Siekierkach pracuje duży port kruszywa czerpanego z dna rzeki.
507,2 KM P => Most Siekierkowski, wybudowany w 2002r. Most jest bardzo nowoczesny, nie posiada żadnych podpór w nurcie rzeki; jezdnia wisi na linach zaczepionych do dwóch wysokich pylonów o kształcie litery H. Możemy wylądować na prawym brzegu za mostem przy ujściu Kanału Nowa Ulga, opływającego od wschodu osiedle Gocław. Na chodnik mostu wychodzimy po wygodnych schodach i oglądamy panoramę Warszawy. Kilkaset metrów za mostem mijamy dwa infiltracyjne ujęcia wodne o nazwie „Bartek I i II” usytuowane na prawym brzegu rzeki.
508,2 KM P => Osiedle Gocław.
509,7 KM L => Basen osadnika stacji pomp, przygotowującego wodę z Wisły dla filtrów przy ul. Lindleya na Ochocie i centralnego wodociągu lewobrzeżnej Warszawy
510 KM => „Gruba Kaśka”. Widoczne z daleka położone w nurcie rzeki infiltracyjne ujęcie wody dla prawobrzeżnych wodociągów warszawskich. Stojący obok „Chudy Wojtek III” jest pływającym urządzeniem do utrzymywania warstwy filtracyjnej w postaci pogłębiarki z refulerem, wybierający piasek z dna rzeki i osadzający go na prawym brzegu Wisły.
510,6 KM => Most Łazienkowski. Zbudowany w 1974 r. jako chwała epoki Gierka, imienia Generała Zygmunta Beringa (pomnik generała stoi wstydliwie ukryty pomiędzy ślimakami na stronie praskiej).
511 KM L => Koniec długiego Cypla Czerniakowskiego. Przez bramę przeciwpowodziową wpływamy do kanału dawnego Portu Czerniakowskiego (należy skręcić w lewo przed umieszczonym w wodzie Pomnikiem Sapera). Obecnie port został wyremontowany i posiada pomosty pływające przystosowane do cumowania niedużych jachtów, łodzi tradycyjnych (lajtaki, baty, galary). Obecnie przy „Płycie Desantu” znajduje się pawilon wypożyczalni kajaków „Kajaki Warszawskie”, – operator kajaków w programie m.st. Warszawy „Pedałuj i Płyń”, oraz dwie klubo-kawiarnie: „Pomost 511” i „Cud nad Wisłą”. Na plaży przycumowany jest jeden z trzech pomostów dla kajaków i łodzi tradycyjnych. Jest to pierwsza stacja dla Kajaków Warszawskich
511,9 km => Most J.Poniatowskiego. Najładniejszy, zabytkowy most Warszawy z wieżyczkami i secesyjnym zdobnictwem, zbudowany przed I wojną światową.
Pomost 512 km
Stoi przy najbardziej znanej plaży miejskiej – „Poniatówka”. Przy pomoście znajduje się druga stacja Kajaków Warszawskich.
Źródło: Wisła 1047 tajemnic; Marek Kamiński